60. YIL LOGOSU HAKKINDA

ODTÜ 60. Yıl Logosu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin 60. Kuruluş Yılı’nı simgelemek ve 2015-2016 akademik yılı boyunca düzenlenecek etkinlikler kapsamında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Logonun tasarımı amacıyla 2015 yılı Ocak ayı içerisinde davetli bir yarışma düzenlenmiştir. Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nün desteği ile düzenlenen yarışmaya grafik tasarım alanında çalışmaları olan ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunları ve bölüm öğretim üyelerinden oluşan 13 tasarımcı davet edilmiştir.

Değerlendirme çalışmaları, ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nin o tarihte Dekanı olan Prof. Dr. Ali Cengizkan, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülay Hasdoğan, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü yarı zamanlı öğretim üyesi Hasan Saltık, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve tasarımcı Emre Senan, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunu ve Özyeğin Üniversitesi İletişim Tasarımı Programı öğretim üyesi Y. Doç. Dr. Özlem Özkal ve ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Dalsu Özgen Koçyıldırım’dan oluşan jüri tarafından yapılmıştır.

Yarışmaya eser gönderen 8 katılımcı ve 20 tasarım arasından Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Yard.Doç.Dr. Hakan Gürsu tarafından tasarlanan logo seçilmiştir.

"Mezunu ve mensubu olduğum Orta Doğu Teknik Üniversitesinin kuruluşunun 60. yılına özel olarak geliştirilen bu logoyu tasarlamış olmak gurur verici. Üniversitemizin köklülüğü ve liderliğini yansıtmasını amaçladığımız görsele, mesajımızı temiz ve sade bir şekilde sunan bu minimal logo ile ulaştığımızı düşünüyorum. Ülkemizde ve Dünya'da yapılan her ciddi sıralamada kendine üst sıralarda yer bulan üniversitemizin nice yıllar varlığını devam ettirmesini diliyor ve teşekkür ediyorum."

Yard.Doç.Dr. Hakan Gürsu

 

 

60. Yıl Logo Kılavuzu için tıklayınız.

60. yıl logoları için tıklayınız.