ODTÜ 60. Yıl Davetli Konuşmalar Dizisi 6: Prof. Michael W. Apple "Educational Realities and the Tasks of the Critical Educator”

Ne Zaman:

12/05/2016 - 14:00 / 16:00

Nerede:

ODTÜ KKM Kemal Kurdaş Salonu

Düzenleyen Birim:

Rektörlük

ODTU 60. Yıl Davetli Konuşmalar Dizisi Bahar Programı kapsamında 12 Mayıs Perşembe günü saat 14.00’te Kültür Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu’nda Prof. Michael W. Apple "Educational Realities and the Tasks of the Critical Educator” başlıklı bir konferans verecektir.

Prof. Michael W. Apple, Wisconsin Üniversitesi Madison’da Eğitim Programları ve Öğretimi ve Eğitim Politikaları Çalışmaları John Bascom Profesörüdür. Ayrıca Manchester Üniversitesi ile Çin’in Northeast Normal Üniversitesinde Seçkin Profesör (Distinguished Professor) ünvanı bulunmaktadır.

Meslek yaşamının başında ilkokul ve ortaokul öğretmeni olan ve öğretmen sendikası başkanlığı yapan Michael W. Apple, eğitim araştırma, politika ve uygulamalarını demokratikleştirmek için dünya genelinde eğitmenler, hükümetler, üniversiteler, sendikalar ile aktivist ve muhalif gruplarla çalışmıştır. Profesör Apple, “eğitim reformu politikası”, “eğitim ve iktidar arasındaki bağlantı” ve “sosyal adalet için eğitim” üzerine kapsamlı yazılar yazmıştır. Eleştirel pedagojinin en önde gelen temsilcilerindendir.

Profesör Apple, 20. yüzyılın en önemli 50 eğitimcisinden biri seçilmiştir. Ideology and Curriculum (Eğitim ve İktidar adı ile Türkçe’ye de çevrilmiştir) ileOfficial Knowledge: Democratic Education in a Conservative Age kitapları 20. yüzyılın eğitim alanında en önemli kitapları arasında gösterilmektedir.Profesör Apple, Routledge tarafından yayınlanan uluslararası kitap dizisi Critical Social Thought’un da editörüdür.

Prof. Michael W. Apple’a Amerikan Eğitim Araştırmaları Derneği tarafından "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", UCLA tarafından “Üstün Akademik Başarı” madalyası ve dünya genelinde birkaç üniversite tarafından fahri doktora unvanı verilmiştir. Eğitim reformu üzerine çalışmış, konferanslar vermiş olan Prof. Apple, dünya genelinde sosyal yönden eleştirel ve demokratik eğitim politikaları ve uygulamalarının geliştirilmesi konularında çok sayıda ülkede dersler vermiştir.